Mercedes EQC

400 4MATIC 80kWh N293, AMG Line Taklucka
2023/12 838 mil/El/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
225 500 kr
Med billån från1 921 kr / mån
Pris i bilhandeln400 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

12 jan, 10:39

Höjdpunkter

Denna EQC 400 är en elbil som erbjuder en tyst och följsam körupplevelse med trygg fyrhjulsframkomlighet och sportig elegans. Den kombinerar modern teknik med hög komfort och ett uttrycksfullt utförande som gör varje resa både trivsam och inspirerande. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän oktober 2027.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes EQC har följande förutsättningar:

2023

Modellår

12 838 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsbelägg bak bör bytas inom 6 månader, Vibrerar vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Service inom kort. Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Frontkamera, obefintlig bild på grund av stenskott, påverkar 360 kameran

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott i vindruta. Bilen är matt i lacken, Flertal repor och lackskador. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Tätningslist skadad, bagage

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    21" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

AMG Line Taklucka

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Head-up display

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Smartphone integration

  • Taklucka

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerHHZ94P
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadaugusti 2022
  • Mätarställning12 838 mil

Teknisk data

  • ChassinummerW1K8P9ABXPF050467
  • Motoreffekt (el)408 hk (300 kW)
  • Maxlastvikt382 kg
  • Räckvidd WLTP40 mil
  • Räckvidd stad WLTP46 mil

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt