Mercedes EQB

300 4MATIC X243, Värmare Backkamera
2024/9 524 mil/El/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
182 000 kr
Med billån från1 551 kr / mån
Pris i bilhandeln365 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

20 jan, 10:36

Höjdpunkter

Denna EQB 300 är en sjusitsig elbil som erbjuder trygg fyrhjulsdrift, tyst gång och generösa utrymmen för både familj och vardag. Den kombinerar modern teknik med hög komfort och en självsäker känsla som gör varje resa avslappnad och inspirerande. Behöver inte besiktigas förrän maj 2027.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes EQB har följande förutsättningar:

2024

Modellår

9 524 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Aktiv avståndsassistent ur funktion. Sprickor i vindruta. Filbytesvarnare ur funktion. Snart dags för service. Bälten fram kärvar/går tungt

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Spår efter tidigare dekor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Spår av tidigare utrustning

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Dubb saknas på vinterdäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    18" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Värmare Backkamera

  • Lastbågar

  • Parkeringsvärmare med tidur

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerZRK16G
  • Modellår2024
  • Tillverkningsmånaddecember 2023
  • Mätarställning9 524 mil

Teknisk data

  • ChassinummerW1N9M0JB1RN079537
  • Motoreffekt (el)228 hk (168 kW)
  • Maxlastvikt548 kg
  • Räckvidd WLTP43 mil
  • Räckvidd stad WLTP51 mil

Kvdbils anläggning

Sundsvall

Adress:

Norra Vägen 12

85650 Sundsvall

BackToTopIcon
ContactIconKontakt