“En CLA 200 d Shooting Brake 2018 som kombinerar stilren design med låg förbrukning och följsam körkänsla. Dieseln levererar jämn kraft och bilen känns stabil på både stad och landsväg. Den praktiska karossen ger bra lastutrymme utan att tappa den sportiga känslan. Kupén är modern och bekväm med tydlig layout. Ett snyggt och effektivt val för dig som vill ha både stil och funktion i vardagen.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes CLA har följande förutsättningar:
2018
Modellår
12 191 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Startmotor missljud
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsskivor bak är slitna. Vibrerar vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Torkarblad bak utslitet
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Plastkåpa under bil skadad, Flertal stenskott motorhuv. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer,
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
6 mm
6 mm
6 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
SE Edition
Autobroms
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Assistanssystem
Elhiss bak
Nyckellöst startsystem
Apple CarPlay
Antispinn
Antisladdsystem
Elhiss fram
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Smartphone integration
Android Auto
Progressive
Åkkomfortpaket
Dela
7262795
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.