“En Mercedes-Benz 350 SL 1971 som bjuder på tidlös design och klassisk körkänsla. V8-motorn ger ett mjukt, kraftfullt register och en genuin känsla bakom ratten. Formen är ikonisk och bilen utstrålar kvalitet i varje detalj. En riktig entusiastbil som kombinerar elegans, historia och njutbar körning. Ett exklusivt val för dig som vill äga en äkta klassiker med stark karaktär.”
Denna Mercedes 350 SL har följande förutsättningar:
1971
19 991 mil
Växellåda oljeläckage. Oljeläckage. Automat, Slår i växlarna. Motor går ojämt. Motor, orkeslös
Drar snett vid inbromsning
Säkerhetsspärr bilbälte förarplats ur funktion, Säkerhetsbälte förarplats skadat. Glapp spindelled vänster fram. Styrled höger/vänster yttre, glapp. Missljud framvagn ej lokaliserat. Vindrutespolare ur funktion, Ratt står snett. Glapp i styrningen. Bilen drar snett. Lås vänster, defekt. Lås höger, defekt. Bränslemätaren fungerar inte korrekt. Höger blinkers fungerar inte pga fel i blinkersspaken. Kommer inte värme i kupéan
Bristfällig fastsättning vänster tröskel, Bristfällig fastsättning höger tröskel, Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal rostangrepp, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Sidospegelglas vänster, missfärgat. Flertalet rostangrepp bagageutrymme, rosthål finns
Sliten inredning. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Insynsskydd medföljer ej. Kärvande justering samt glapp i stolar fram. Flertalet rostangrepp bagageutrymme, rosthål finns
Fälgar på bilen kantstötta. Torrsprickor i 2 däck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
14" Alu.fälg
Kassettbandspelare med AUG för koppling till mobil.
7264582