Såld
Certifierad
Budgivning avslutad
Vi kan hjälpa dig hitta en liknande bil. Du kan skapa en bevakning och få koll på när liknande bilar kommer ut till försäljning.
“En KIA Optima kombi från 2020 med automat och bensin/el-motor. Välutrustad med bland annat GPS, backkamera, öppningsbart panoramatak, nyckellöst startsystem och dragkrok.”
Certifierad
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna KIA Optima har följande förutsättningar:
2020
Modellår
8 563 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal stenskott, dörruppslag och repor
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt fåtal repor, fläckar och märken
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Däckpar extradäck, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
7 mm
8 mm
7 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
5 mm
3 mm
4 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Advance Plus 2
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Antispinn
360 kamera
Adaptiv farthållare
Aktiv parkeringshjälp
Antisladdsystem
Auto hold
AUX-ingång
Avtagbar dragkrok
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Filbytesvarnare
Isofix bak
Lastskydd/lastnät
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Smartphone integration
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Öppningsbart panoramatak
Ventilerade säten fram
El-uttag för kupévärmare vid passasgerarsätet fram
Dela
7262952
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.