“En Skoda Praktik transportbil från 2011 med dieselmotor. Utrustad med bl.a. dragkrok. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari nästa år. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noggrant ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Praktik har följande förutsättningar:
2011
ModellĂĄr
10 904 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud under körning
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsbelägg bak bör bytas inom 6 månader, Broms höger bak, anliggande. Rost på bromsskivor bak som inte påverkar bromsverkan. Bromssköld höger bak rost skadad
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Stolsvärme förarplats, ur funktion. Missljud framvagn ej lokaliserat
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Repa tak, Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal rostangrepp, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljerDubb urtagna ur dubbdäck
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Dålig lukt i bilen. Sliten inredning. Innertak, smutsigt. Några fläckar, bucklor och skav i lastutrymme.Knapp till elhiss kärvar
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Monterad däck är dubbdäck där dubben tagits bort
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
3 mm
4 mm
4 mm
3 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Dubbade vinterdäck
7 mm
8 mm
7 mm
8 mm
15" Utan fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Avtagbar dragkrok
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Motorvärmare
Radio
Stolsvärme fram
AC
Dela
7266048
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.