āSkoda Octavia Scout kombi med stark dieselmotor pĆ„ 184hk. VƤlutrustad med bland annat dragkrok, fyrhjulsdrift och adaptiv farthĆ„llare.ā
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Octavia Scout har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2017
ModellƄr
26 130 mil
Miltal
Drivlina
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Motorlampan lyser. Missljud koppling/svƤnghjul. Kraftiga hjulvibrationer
Drivlinan fungerar som den ska men krƤver lƶpande underhƄll och byte av komponenter. Drivlinan lƄter ofta mer Ƥn pƄ en bil som gƄtt kortare strƤcka. SpƄr av olja i motorrummet Ƥr vanligt, och oljefƶrbrukningen Ƥr ofta hƶgre Ƥn nƤr bilen var ny.
Kommentar
Bra
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Spricka vindruta utanfƶr synfƤlt. Ćppning/stƤngning eldriven baklucka tekniskt fel. Bakrutespolare lƤckage, Hjulvibrationer
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.
Kaross
SƤmre Ƥn normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanfƶr synfƤlt. Mindre buckla baklucka. Lackskada baklucka. FƄtal rostangrepp, SpƄr efter tidigare dekor
Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.
Interiƶr
SƤmre Ƥn normalt skick
Kommentar
Isofix hƶger bak tƤcklock saknas. InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. SpƄr av pƤlsdjur, pƤls/lukt. KlƤdsel smutsig bak. Repa pƄ ratt. Insynsskydd medfƶljer ej. Mycket spƄr av pƤlsdjur i bilen
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Skrapade fƤlgar till extradƤck
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
8 mm
7 mm
8 mm
7 mm
16" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
Odubbade vinterdƤck
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
17" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Adaptiv farthƄllare
Antisladdsystem
Antispinn
Autobroms
AUX-ingƄng
Avtagbar dragkrok
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
ElinfƤllbara backspeglar
Elspeglar
FarthƄllare
FjƤrrlƄs
Isofix bak
KlimatanlƤggning
Lastskydd/lastnƤt
MotorvƤrmare
Parkeringssensorer bak
ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning
ParkeringsvƤrmare med tidur
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
StolsvƤrme fram
SƤtesvƤrme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingƄng
Xenon-ljus
4WD
Dela
7265691
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.