āEn Skoda Octavia Scout frĆ„n 2012 med dieselmotor erbjuder en robust och stabil kƶrupplevelse anpassad fƶr varierande vƤgfƶrhĆ„llanden. Den Ƥr utrustad med dragkrok och fyrhjulsdrift som ger extra flexibilitet och god framkomlighet Ć„ret runt. KupĆ©n Ƥr praktisk och rymlig med fokus pĆ„ funktion och anvƤndbarhet. En modell som kombinerar pĆ„litlighet, vardagsnytta och terrƤnganpassade egenskaper.ā
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Octavia Scout har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2012
ModellƄr
17 855 mil
Miltal
Drivlina
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Missljud koppling/svƤnghjul
Drivlinan fungerar som den ska men krƤver lƶpande underhƄll och byte av komponenter. Drivlinan lƄter ofta mer Ƥn pƄ en bil som gƄtt kortare strƤcka. SpƄr av olja i motorrummet Ƥr vanligt, och oljefƶrbrukningen Ƥr ofta hƶgre Ƥn nƤr bilen var ny.
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Pixelfel pƄ display till alkolƄs. Servicelampa lyser. MotorvƤrmaruttag skadat. Spricka vindruta i synfƤlt. Bakrutespolare ur funktion. Nyckel till lastbƄgar saknas. Dimljus vƤnster fram skada
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfƤlt. VƤnster bakljus kondens. SpƄr efter tidigare dekor. FƄtal rostangrepp. En hel del repor runt bilen
Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.
Interiƶr
Normalt skick
Kommentar
InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. Insynsskydd medfƶljer ej
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Skrapade fƤlgar till extradƤck
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
7 mm
5 mm
7 mm
5 mm
16" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
SommardƤck
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
17" Alu.fƤlg
Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
AlkolƄs
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingƄng
Avtagbar dragkrok
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
ElinfƤllbara backspeglar
Elspeglar
FarthƄllare
FjƤrrlƄs
Isofix bak
KlimatanlƤggning
LastbƄgar
Lastskydd/lastnƤt
MotorvƤrmare
Parkeringssensorer bak
Radio
StolsvƤrme fram
SƤtesvƤrme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
Xenon-ljus
4WD
Dela
7266729
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.