Skoda Octavia Scout

Octavia Scout II 2.0 TDI 4X4
2012/17 855 mil/Diesel/Manuell
  • ReleasingIconEj fƶretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
16 500 kr
Pris i bilhandeln80 000 kr
Reservationspris ej uppnƄtt

Budgivning avslutas:

15 jan, 09:09

Hƶjdpunkter

ā€œEn Skoda Octavia Scout frĆ„n 2012 med dieselmotor erbjuder en robust och stabil kƶrupplevelse anpassad fƶr varierande vƤgfƶrhĆ„llanden. Den Ƥr utrustad med dragkrok och fyrhjulsdrift som ger extra flexibilitet och god framkomlighet Ć„ret runt. KupĆ©n Ƥr praktisk och rymlig med fokus pĆ„ funktion och anvƤndbarhet. En modell som kombinerar pĆ„litlighet, vardagsnytta och terrƤnganpassade egenskaper.ā€

Resultatet frƄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?

LƤs mer om Kvd-testet

VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Skoda Octavia Scout har fƶljande fƶrutsƤttningar:

2012

ModellƄr

17 855 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

Missljud koppling/svƤnghjul

Drivlinan fungerar som den ska men krƤver lƶpande underhƄll och byte av komponenter. Drivlinan lƄter ofta mer Ƥn pƄ en bil som gƄtt kortare strƤcka. SpƄr av olja i motorrummet Ƥr vanligt, och oljefƶrbrukningen Ƥr ofta hƶgre Ƥn nƤr bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen ƄtgƤrd behƶvs

LƤs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

Pixelfel pƄ display till alkolƄs. Servicelampa lyser. MotorvƤrmaruttag skadat. Spricka vindruta i synfƤlt. Bakrutespolare ur funktion. Nyckel till lastbƄgar saknas. Dimljus vƤnster fram skada

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfƤlt. VƤnster bakljus kondens. SpƄr efter tidigare dekor. FƄtal rostangrepp. En hel del repor runt bilen

Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.

InteriorIcon

Interiƶr

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. Insynsskydd medfƶljer ej

Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.

TyresIcon

DƤck och fƤlg

Kommentar

Skrapade fƤlgar till extradƤck

DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.

  • Dubbade vinterdƤck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Alu.fƤlg

    Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.

  • SommardƤck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    17" Alu.fƤlg

    Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.

CommentIcon

AnmƤrkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • AlkolĆ„s

  • LastbĆ„gar

  • Lastskydd/lastnƤt

  • MotorvƤrmare

Bilfakta

  • Antal tidigare Ƥgare2
  • RegistreringsnummerNMK089
  • ModellĆ„r2012
  • TillverkningsmĆ„naddecember 2011
  • MƤtarstƤllning17 855 mil

Teknisk data

  • ChassinummerTMBKE61Z1C2109702
  • Motoreffekt (diesel)140 hk (103 kW)
  • Maxlastvikt600 kg
  • BrƤnslefƶrbr. blandad kƶrning (diesel)5,9 l/100 km
  • CO2-utslƤpp (diesel)155 g/km

Kvdbils anlƤggning

UmeƄ

Adress:

KontaktvƤgen 3

90133 UmeƄ

BackToTopIcon
ContactIconKontakt