“Denna Octavia RS är en kombi som erbjuder en sportig och engagerande körupplevelse med självsäker respons, lyxig utrustning och modern teknik. Den kombinerar dynamisk design med rymlig komfort och smart funktionalitet som gör varje resa både inspirerande och trivsam. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän februari nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Octavia har följande förutsättningar:
2016
Modellår
21 354 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Normal oljefukt
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas. Skivor börjar bli slitna fram
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Öppning/stängning eldriven baklucka tekniskt fel. Ratt står snett. Baklucka öppnas men behöver hjälp halvvägs upp
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Karosskada vänster tröskel. Flertal rostangrepp
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Förarstol sliten klädsel. Växelspaksknopp sliten
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Extrafälgar målade med gummifärg, borttagbar
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Panorama Värmare
Antisladdsystem
Avtagbar dragkrok
Backkamera
CD-Stereo
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Fjärrlås
GPS
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Radio
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Adaptiv farthållare
AUX-ingång
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss fram
Elspeglar
Färddator
Isofix bak
Nyckellöst startsystem
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Regnsensor
Stolsvärme fram
Xenon-ljus
Öppningsbart panoramatak
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266942
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.