Skoda Octavia

G-TEC 1.5 TSI Combi, Läder, Premium
2023/9 985 mil/Gas/Automat
CertifiedIcon

Certifierad Plus

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
130 000 kr
Med billån från1 108 kr / mån
Pris i bilhandeln260 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

16 jan, 11:06

Höjdpunkter

En Skoda Octavia från 2023 med automatlåda och gasmotor erbjuder en smidig, bränsleeffektiv och stabil körupplevelse. Den är välutrustad med backkamera, snygg läderinredning, dragkrok och adaptiv farthållare som gör både vardag och längre resor enklare och mer bekväma. Kupén är rymlig och modern med genomtänkt design och god komfort. Bilen är nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän november 2027.

CertifiedIcon

Certifierad Plus

Läs mer om vår certifiering
  • Bilen är yngre än 8 år

  • I bra tekniskt och funktionellt skick

  • Mätarställning på max 12 000 mil

  • Kaross och interiör bedöms vara i bättre än normalt skick

Läs mer om Certifierad Plus här

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Skoda Octavia har följande förutsättningar:

2023

Modellår

9 985 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Vindruta sliten. Litet rostmärke på tak. Spår efter tidigare dekor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    1 mmErrorFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    ErrorFilledIcon1 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Läder, Premium

  • Färddator

  • Parkeringsvärmare med fjärrstyrning

  • Business Premium

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerWAD36X
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadnovember 2022
  • Mätarställning9 985 mil

Teknisk data

  • ChassinummerTMBJH8NX2PY060598
  • Motoreffekt (gas)131 hk (96 kW)
  • Maxlastvikt374 kg
  • Nästa besiktning senast2027-11-30
  • Tjänstevikt1 520 kg

Kvdbils anläggning

Linköping (Jägarvallen)

Adress:

Jägarvallsvägen 7

58422 Linköping

BackToTopIcon
ContactIconKontakt