Skoda Octavia

2.0 TDI Combi
2022/16 568 mil/Diesel/Automat
  • TyresIconVinterdƤck ingĆ„r
  • ReleasingIconFƶretagsleasing
Budgivning
UtgƄngspris inkl. moms
100 000 kr
Med billƄn frƄn852 kr / mƄn
Pris i bilhandeln199 000 kr
Reservationspris ej uppnƄtt

Budgivning avslutas:

16 jan, 11:33

Hƶjdpunkter

ā€œEn Skoda Octavia kombi frĆ„n 2022 med automat och dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat backkamera, nyckellƶst startsystem och dragkrok. Nybesiktigad och behƶver inte besiktas fƶrrƤn november 2027.ā€

Resultatet frƄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?

LƤs mer om Kvd-testet

VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Skoda Octavia har fƶljande fƶrutsƤttningar:

2022

ModellƄr

16 568 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

Normal oljefukt. Motorskydd saknas. Bilen Ƥr inte provkƶrd p.g.a. fel dƤck fƶr Ƅrstiden. Punktering pƄ extrahjulen

Drivlinan fungerar som den ska men krƤver lƶpande underhƄll och byte av komponenter. Drivlinan lƄter ofta mer Ƥn pƄ en bil som gƄtt kortare strƤcka. SpƄr av olja i motorrummet Ƥr vanligt, och oljefƶrbrukningen Ƥr ofta hƶgre Ƥn nƤr bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen ƄtgƤrd behƶvs

LƤs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

FjƤrrlƄs, ena nyckelns fjƤrrlƄs ur funktion. Servicelampa lyser

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

SƤmre Ƥn normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfƤlt. Gummilist skadad vƤnster framdƶrr. SpƄr efter tidigare dekor och utrustning utvƤndigt. Flertal lackskador, stenskott, dƶrruppslag och repor

Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.

InteriorIcon

Interiƶr

RemarksIcon

SƤmre Ƥn normalt skick

Kommentar

InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. Sliten inredning

Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.

TyresIcon

DƤck och fƤlg

Kommentar

1st extradƤck har punktering, Skrapade fƤlgar till extradƤck

DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.

  • SommardƤck

    (Monterade)

    3 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    16" Alu.fƤlg

    Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.

  • Dubbade vinterdƤck

    5 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    16" Alu.fƤlg

    Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.

CommentIcon

AnmƤrkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning

  • ParkeringsvƤrmare med tidur

Bilfakta

  • Antal tidigare Ƥgare2
  • RegistreringsnummerSSJ26M
  • ModellĆ„r2022
  • TillverkningsmĆ„nadjuli 2022
  • MƤtarstƤllning16 568 mil

Teknisk data

  • ChassinummerTMBJG7NX7NY090092
  • Motoreffekt (diesel)116 hk (85 kW)
  • Maxlastvikt438 kg
  • BrƤnslefƶrbr. blandad kƶrning (diesel)3,9 l/100 km
  • CO2-utslƤpp (diesel)102 g/km

Kvdbils anlƤggning

LuleƄ

Adress:

GƄrdsvƤgen 8

97347 LuleƄ

BackToTopIcon
ContactIconKontakt