āEn Skoda Octavia kombi frĆ„n 2022 med automat och dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat backkamera, nyckellƶst startsystem och dragkrok. Nybesiktigad och behƶver inte besiktas fƶrrƤn november 2027.ā
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Octavia har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2022
ModellƄr
16 568 mil
Miltal
Drivlina
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Normal oljefukt. Motorskydd saknas. Bilen Ƥr inte provkƶrd p.g.a. fel dƤck fƶr Ƅrstiden. Punktering pƄ extrahjulen
Drivlinan fungerar som den ska men krƤver lƶpande underhƄll och byte av komponenter. Drivlinan lƄter ofta mer Ƥn pƄ en bil som gƄtt kortare strƤcka. SpƄr av olja i motorrummet Ƥr vanligt, och oljefƶrbrukningen Ƥr ofta hƶgre Ƥn nƤr bilen var ny.
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
AnmƤrkningar finns
Kommentar
FjƤrrlƄs, ena nyckelns fjƤrrlƄs ur funktion. Servicelampa lyser
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.
Kaross
SƤmre Ƥn normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfƤlt. Gummilist skadad vƤnster framdƶrr. SpƄr efter tidigare dekor och utrustning utvƤndigt. Flertal lackskador, stenskott, dƶrruppslag och repor
Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.
Interiƶr
SƤmre Ƥn normalt skick
Kommentar
InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. Sliten inredning
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
1st extradƤck har punktering, Skrapade fƤlgar till extradƤck
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.
SommardƤck
(Monterade)
3 mm
3 mm
3 mm
3 mm
16" Alu.fƤlg
Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.
Dubbade vinterdƤck
5 mm
7 mm
5 mm
7 mm
16" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
Backkamera
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
FarthƄllare
InfƤllbar dragkrok
Isofix bak
KlimatanlƤggning
Nyckellƶst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning
ParkeringsvƤrmare med tidur
Radio
RattvƤrme
Regnsensor
StolsvƤrme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
AC
Dela
7264434
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.