“En Skoda Octavia kombi från 2022 med automatlåda och dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat backkamera, nyckellöst startsystem och dragkrok. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän december 2027.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Octavia har följande förutsättningar:
2022
Modellår
17 583 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Plastdetalj i motorrum skadad. Oljeläckage Mindre fukt runt spridare
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckel, dosa trasig/ihop tejpad. Mediaskärm, repig. Torkarmotor bak missljud
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Skada stötfångare fram. Karosskada vänster bakdörr, Karosskada vänster tröskel. Skada baklucka. Flertal lackskador och bucklor/dörruppslag. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Spår efter tidigare dekor, Plastkåpa under bil skadad
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig. Invändigt fåtal repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Några fläckar, bucklor och skav i lastutrymme. Dålig lukt i bilen. Trasiga inredningsdetaljer. Skadade tätningslister
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
5 mm
6 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
7 mm
6 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Kamera Drag
Antispinn
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Antisladdsystem
Dela
7265033
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.