Skoda Karoq

2.0 TDI 4X4, Reparationsobjekt
2021/34 653 mil/Diesel/Automat
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconFƶretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
71 000 kr
Med billƄn frƄn605 kr / mƄn
Pris i bilhandeln140 000 kr
Reservationspris uppnƄtt

Budgivning avslutas:

13 jan, 09:15

Hƶjdpunkter

ā€œEn Skoda Karoq SUV frĆ„n 2021 med automat och dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera, nyckellƶst startsystem, dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! PĆ„ grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen sƤljs som ett reparationsobjekt och mĆ„ste eventuellt bƤrgas frĆ„n anlƤggningen.ā€

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebƤr att objektet har allvarliga fel/brister som gƶr att:

  • Det Ƥr viktigt att noggrant lƤsa beskrivningen och anmƤrkningarna fƶr att fƶrstĆ„ objektets skick.

  • FƶrvƤntningarna pĆ„ objektets funktion ska vara mycket lĆ„ga, Ƥven pĆ„ delar som det ej specifikt har anmƤrkts pĆ„.

Dessa objekt Ƥr endast lƤmpliga fƶr kƶpare som vill och kan utfƶra omfattande reparationer.

Resultatet frƄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?

LƤs mer om Kvd-testet

VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Skoda Karoq har fƶljande fƶrutsƤttningar:

2021

ModellƄr

34 653 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

Normal oljefukt. Metallflisor i brƤnslet

Drivlinan fungerar som den ska men krƤver lƶpande underhƄll och byte av komponenter. Drivlinan lƄter ofta mer Ƥn pƄ en bil som gƄtt kortare strƤcka. SpƄr av olja i motorrummet Ƥr vanligt, och oljefƶrbrukningen Ƥr ofta hƶgre Ƥn nƤr bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

ƅtgƤrd krƤvs

LƤs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Ej testad

Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

Service inom kort. Ledramp pƄ taket lackerad

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott vƤnster bakskƤrm, Lackskada stƶtfƄngare bak. Flertal stenskott, dƶrruppslag och repor. 5 sommardƤck fƶljer med bilen

Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.

InteriorIcon

Interiƶr

RemarksIcon

SƤmre Ƥn normalt skick

Kommentar

InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. Trasiga inredningsdetaljer

Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.

TyresIcon

DƤck och fƤlg

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.

  • Dubbade vinterdƤck

    (Monterade)

    9 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon9 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    17" Alu.fƤlg

    Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.

  • SommardƤck

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fƤlg

    Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.

CommentIcon

AnmƤrkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

  • AlkolĆ„s

  • MotorvƤrmare

  • ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning

Bilfakta

  • Antal tidigare Ƥgare3
  • RegistreringsnummerWOT59W
  • ModellĆ„r2021
  • TillverkningsmĆ„nadjanuari 2021
  • MƤtarstƤllning34 653 mil

Teknisk data

  • ChassinummerTMBLJ7NU9M5030492
  • Motoreffekt (diesel)150 hk (110 kW)
  • Maxlastvikt512 kg
  • BrƤnslefƶrbr. blandad kƶrning (diesel)4,9 l/100 km
  • CO2-utslƤpp (diesel)129 g/km

Kvdbils anlƤggning

LuleƄ

Adress:

GƄrdsvƤgen 8

97347 LuleƄ

BackToTopIcon
ContactIconKontakt