Reparationsobjekt
āEn Skoda Karoq SUV frĆ„n 2021 med automat och dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera, nyckellƶst startsystem, dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! PĆ„ grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen sƤljs som ett reparationsobjekt och mĆ„ste eventuellt bƤrgas frĆ„n anlƤggningen.ā
Reparationsobjekt
Det innebƤr att objektet har allvarliga fel/brister som gƶr att:
Det Ƥr viktigt att noggrant lƤsa beskrivningen och anmƤrkningarna fƶr att fƶrstƄ objektets skick.
FƶrvƤntningarna pƄ objektets funktion ska vara mycket lƄga, Ƥven pƄ delar som det ej specifikt har anmƤrkts pƄ.
Dessa objekt Ƥr endast lƤmpliga fƶr kƶpare som vill och kan utfƶra omfattande reparationer.
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Karoq har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2021
ModellƄr
34 653 mil
Miltal
Drivlina
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Normal oljefukt. Metallflisor i brƤnslet
Drivlinan fungerar som den ska men krƤver lƶpande underhƄll och byte av komponenter. Drivlinan lƄter ofta mer Ƥn pƄ en bil som gƄtt kortare strƤcka. SpƄr av olja i motorrummet Ƥr vanligt, och oljefƶrbrukningen Ƥr ofta hƶgre Ƥn nƤr bilen var ny.
Kommentar
Ej testad
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Service inom kort. Ledramp pƄ taket lackerad
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kƤrvande fƶrekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal stenskott vƤnster bakskƤrm, Lackskada stƶtfƄngare bak. Flertal stenskott, dƶrruppslag och repor. 5 sommardƤck fƶljer med bilen
Flera stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp Ƥr vanligt, sƤrskilt pƄ Ƥldre bilar.
Interiƶr
SƤmre Ƥn normalt skick
Kommentar
InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. Trasiga inredningsdetaljer
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. SkrapmƤrken eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer ocksƄ.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
17" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
SommardƤck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
17" Alu.fƤlg
Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Reparationsobjekt
AC
AlkolƄs
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
Backkamera
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
ElinfƤllbara backspeglar
Elspeglar
EluppvƤrmd vindruta
FarthƄllare
FjƤrrlƄs
GPS
InfƤllbar dragkrok
Isofix bak
KlimatanlƤggning
MotorvƤrmare
Nyckellƶst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning
Radio
RattvƤrme
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
StolsvƤrme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
4WD
Dela
7265761
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.