Honda Civic

1.8 5dr, Navigation
2007/19 638 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
5 500 kr
Pris i bilhandeln40 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

23 jan, 09:00

Höjdpunkter

En Honda Civic halvkombi från 2007 med bensinmotor. Utrustad med bl.a. GPS. OBS! Bilen har körförbud. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Honda Civic har följande förutsättningar:

2007

Modellår

19 638 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Mindre oljeläckage, ej lokaliserat. Koppling slirar. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs. Brister: 2 POSITIONSLYKTA (4.2) BAK, BÅDA SIDOR UR FUNKTION (BÅDA BAK) 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM, BÅDA SIDOR UR FUNKTION 2X SKYLTLYKTA (4.7) UR FUNKTION 2 SPINDELLED (5.3.4) FRAM VÄNSTER GLAPP 2 FJÄDER (5.3.1) FRAM VÄNSTER BRUSTEN 2X DÄCK (5.2.3) FRAM HÖGER ETT ST, MÖNSTERDJUP FÖR LITET

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning. Bromsskivor rostskadade, bör bytas

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Fjäder fram vänster brusten. Glapp spindelled vänster fram. Spricka vindruta utanför synfält. Ratt står snett. Bilen drar snett. Positionsljus vänster fram ur funktion. Positionsljus höger fram ur funktion. Positionsljus vänster bak ur funktion. Positionsljus höger bak ur funktion. Strålkastarglas höger, matt. Strålkastarglas vänster, matt. Dimljus vänster fram spricka

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Skada stötfångare fram. Lackskada stötfångare bak. Fåtal rostangrepp, Bilen är matt i lacken, Spricka i bakljus vänster sida. Vänster bakljus kondens. Rostigt underrede

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Del utav inredningen bagage saknas

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Ett däck på bilen har för litet mönsterdjup,

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    2 mmErrorFilledIcon

    3 mmErrorFilledIcon

    ErrorFilledIcon0 mm

    ErrorFilledIcon3 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Navigation

  • Färddator

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare14
  • RegistreringsnummerTMZ836
  • KörförbudJa
  • Modellår2007
  • Tillverkningsmånadfebruari 2007

Teknisk data

  • ChassinummerSHHFK27607U018886
  • Motoreffekt (bensin)140 hk (103 kW)
  • Maxlastvikt410 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)6,6 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)156 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Linköping (Jägarvallen)

Adress:

Jägarvallsvägen 7

58422 Linköping

BackToTopIcon
ContactIconKontakt