“En Honda Civic halvkombi från 2007 med bensinmotor. Utrustad med bl.a. GPS. OBS! Bilen har körförbud. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Honda Civic har följande förutsättningar:
2007
Modellår
19 638 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Mindre oljeläckage, ej lokaliserat. Koppling slirar. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs. Brister: 2 POSITIONSLYKTA (4.2) BAK, BÅDA SIDOR UR FUNKTION (BÅDA BAK) 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM, BÅDA SIDOR UR FUNKTION 2X SKYLTLYKTA (4.7) UR FUNKTION 2 SPINDELLED (5.3.4) FRAM VÄNSTER GLAPP 2 FJÄDER (5.3.1) FRAM VÄNSTER BRUSTEN 2X DÄCK (5.2.3) FRAM HÖGER ETT ST, MÖNSTERDJUP FÖR LITET
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning. Bromsskivor rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjäder fram vänster brusten. Glapp spindelled vänster fram. Spricka vindruta utanför synfält. Ratt står snett. Bilen drar snett. Positionsljus vänster fram ur funktion. Positionsljus höger fram ur funktion. Positionsljus vänster bak ur funktion. Positionsljus höger bak ur funktion. Strålkastarglas höger, matt. Strålkastarglas vänster, matt. Dimljus vänster fram spricka
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Skada stötfångare fram. Lackskada stötfångare bak. Fåtal rostangrepp, Bilen är matt i lacken, Spricka i bakljus vänster sida. Vänster bakljus kondens. Rostigt underrede
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Del utav inredningen bagage saknas
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Ett däck på bilen har för litet mönsterdjup,
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
2 mm
3 mm
0 mm
3 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Navigation
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Färddator
GPS
Klimatanläggning
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Bluetooth
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7265583
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.