“En Ford Transit Custom från 2023 med dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat parkeringsvärmare, backkamera, dragkrok och verkstadsinredning. Nybesiktigad och behöver inte besiktigas förrän januari 2028.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Transit har följande förutsättningar:
2023
ModellĂĄr
5 712 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta i synfält. Resultatet på besiktningen: 2X godkänd 2026-01-05 - med anmärkning Brister: 2X VINDRUTA (3.2) SKADAD-SPRICKA
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Karosskada vänster bakskärm. Spår efter tidigare dekor, Spår efter tidigare utrustning utvändigt, Flertal lackskador, stenskott, bucklor och repor
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
8 mm
5 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
3 mm
7 mm
3 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Parkeringsvärmare
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Eluppvärmd vindruta
FarthĂĄllare
Fastmonterad dragkrok
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingĂĄng
Verkstadsinredning
Antisladdsystem
Dela
7266101
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.