“En Ford Transit Custom transportbil från 2021 med dieselmotor. Utrustad med bland annat backkamera. Bilen behöver inte besiktas förrän oktober nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Transit har följande förutsättningar:
2021
Modellår
12 459 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Svagt rasslande ljud hörs från motorrum vid gaspådrag
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Backkamera visar dålig bild, Spricka vindruta i synfält. Parkeringsvärmare med fjärrstyrning, ur funktion. Elinfällbar spegel höger, kärvar. Elinfällbar spegel vänster, kärvar. Parkeringssensor ur funktion. Backsensor ur funktion. El infällbara sidospeglar fälls in och ut i fel läge
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Flertal stenskott motorhuv. Ytrost tak, Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Spår efter tidigare dekor, Spår efter tidigare utrustning utvändigt, Flertal lackskador, Flertal rostangrepp, Antenn saknas
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Invändigt några repor, fläckar och märken. Några fläckar, bucklor och skav i lastutrymme. Handskfack går ej att öppna/stänga. Klädsel skadad fram vänster. Spår av tidigare utrustning. Inredningsdetalj är trasig. Tätningslist vid insteg sitter bristfälligt. Tätningslist skadad
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
1 st däck skadat. Dubb saknas på vinterdäck. Lackskada på fälg till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
6 mm
3 mm
5 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Eluppvärmd vindruta
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Regnsensor
Smartphone integration
Stolsvärme fram
USB-ingång
Xenon-ljus
AC
Dela
7265606
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.