“En Ford Transit Custom från 2019 med automat och dieselmotor. Utrustad med bland annat parkeringsvärmare och dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Transit har följande förutsättningar:
2019
Modellår
17 484 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-01-17 Brister: 2 HALVLJUS (4.1.1) HÖGER SVAGT LJUS Anmärkningar: 2X SKYLTLYKTA (4.7) UR FUNKTION 2X HELLJUS (4.1.1) HÖGER UR FUNKTION
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Drivknutsdamask höger fram skadad. Torkarmotor fram missljud
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Skada baklucka. Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Klädsel skadad fram vänster. Spår av tidigare utrustning. Bristfällig fastsättning av tätningslist vid bagage
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Parkeringsvärmare
Antispinn
Bluetooth
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Eluppvärmd vindruta
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Regnsensor
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingång
AC
Dela
7265511
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.