“En Ford Transit 350 från 2015 med dieselmotor. Utrustad med bl.a. parkeringsvärmare, dragkrok och verkstadsinredning.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Transit har följande förutsättningar:
2015
Modellår
23 997 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Tomt på kylarvätska vid mottagande, påfyllt. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-02-16 Brister: 2 BROMSRÖR (1.1.11) TVÄRGÅENDE BAK, BÅDA SIDOR ROSTSKADAT 2 BROMSRÖR (1.1.11) LÄNGSGÅENDE FRAM ROSTSKADAT 2 BROMSRÖR (1.1.11) LÄNGSGÅENDE BÅDA SIDOR MITTRE ROSTSKADAT 2 BROMSRÖR (1.1.11) FRAM HÖGER HJULHUS ROSTSKADAT 2 BROMSRÖR (1.1.11) LÄNGSGÅENDE BÅDA SIDOR BAKRE ROSTSKADAT 2 FÄRDBROMS HJULBROMS (1.1) BAK, BÅDA SIDOR ANLIGGNING Anmärkningar: 2X ANNAN LYKTA (4.12) FRAM OTILLÅTEN
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor bak är utslitna, medför trafikfara, Bromsar bak, anliggande. Varnar för slitna bromsbelägg. Flertal rostskadade bromsrör fram och bak
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka i vindruta. Parkeringssensor ur funktion. Backsensor ur funktion. Vänster extralyse ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Några stenskott, dörruppslag och repor. Spår efter tidigare utrustning utvändigt, Flertal rostangrepp, Spår efter tidigare dekor, Bilen är matt i lacken. Dörrhandtag bak och passagerardörr kärvar. Bucklor på tak
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel skadad. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Ratten är sliten. Spår av tidigare utrustning
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
8 mm
9 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
9 mm
5 mm
9 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Högskåp
Antispinn
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss fram
Eluppvärmd vindruta
Fastmonterad dragkrok
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Påbyggnadsutrustning
USB-ingång
Verkstadsinredning
Mikrovågsugn
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7265915
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.