“Ford Ranger Pickup med stark dieselmotor på 200hk. Utrustad med bl.a. läderinredning, dragkrok och fyrhjulsdrift.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Ranger har följande förutsättningar:
2017
Modellår
13 370 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Rattvärme, ur funktion. AC ur funktion. Ena skyltbelysningen ur funktion. Stereo är konstant på och går ej att stänga av, drar ur batteri när bilen står. Fläktpanel i stereon fungerar ej och synkar inte med den fysiska panelen. Tankmätare osäker funktion, visar olika värden. Fukt i vänster baklykta. Sidomarkeringsljus i fotsteg ur funktion på båda sidor. Hänger lös elkabel ifrån höger fotsteg. Bilen är i besiktningsperiod
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal stenskott och repor, Fåtal bucklor/dörruppslag, Fåtal rostangrepp, Flertal lackskador
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Smutsigt innertak. Skador och fläckar på stolsklädsel
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
8 mm
9 mm
8 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Limited
Antisladdsystem
Antispinn
Backsensorer
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol förarplats
Eluppvärmd vindruta
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Färddator
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Stolsvärme fram
USB-ingång
4WD
Dela
7265111
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.