“En Ford Ranger SuperCab Pickup från 2018 med dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat parkeringsvärmare, dragkrok, fyrhjulsdrift och verkstadsinredning.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Ranger har följande förutsättningar:
2018
Modellår
25 359 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Partikelfilterlampa lyser. Bilbatteri är dåligt. Tickande ljud i motorrum. Mindre oljeläckage. Låg motortemperatur
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Rost på bromsskivor fram som inte påverkar bromsverkan
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Fjädrar brustna bak. AC ur funktion. Ratt står lite snett. Skyltbelysning, ur funktion. Missljud bakvagn ej lokaliserat. Hjulvibrationer. Lås vänster, kärvar
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Grill, lackskada. Vindruta sliten. Ytrost tak, Lackskada vänster insteg fram, Några stenskott, dörruppslag och repor. Flertal rostangrepp, Spår efter tidigare dekor. Utstickande extraljusfästen
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Inredningsdetalj bak saknas. Lösa inredningsdetaljer. Saknar delar till baksätet
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Parkeringsvärmare
AC
Alkolås
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Eluppvärmd vindruta
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Lastbågar
Motorvärmare
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Påbyggnadsutrustning
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
USB-ingång
Verkstadsinredning
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7265958
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.