Reparationsobjekt
“En Ford Ranger Pickup från 2013 med dieselmotor. Utrustad med bl.a. dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Ranger har följande förutsättningar:
2013
Modellår
18 460 mil
Miltal
Drivlina
Reparationsobjekt
Kommentar
Oljetryckslampan lyser. Stort oljeläckage, Reparations objekt. Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Batteri slut. Bilen kom bärgad, batteri helt dött, startar med booster men oljelampan lyser, bil är inte provkörd och har testats på parkeringsplatsen den blev ställd på. Bilen är inte upphissad och därav inte kontrollerad undertill
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Ej testad
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Reparationsobjekt
Kommentar
Fjärrlås fungerar ej. Mediaskärm, ur funktion. Strålkastarglas vänster, slitet. Strålkastarglas höger, matt
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Repa stötfångare fram. Flertal stenskott motorhuv. Mindre buckla vänster framdörr, Ytrost vänster insteg fram, Repa vänster bakskärm, Buckla vänster bakskärm, Mindre repa vänster bakdörr, Lackskada stötfångare bak. Buckla höger bakskärm, Repa höger bakskärm, Buckla höger bakdörr, Mindre buckla höger framdörr, Buckla insteg höger bak, Bucklor baklucka
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Förarstol skadad. Fuktlukt, tendens till mögel på säten
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
5 mm
6 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Reparationsobjekt
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
4WD
Dela
7264419
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.