Ford Ranger

2.2 TDCi 4WD, Reparationsobjekt
2013/18 460 mil/Diesel/Manuell
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
500 kr
Pris i bilhandeln150 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

21 jan, 09:30

Höjdpunkter

En Ford Ranger Pickup från 2013 med dieselmotor. Utrustad med bl.a. dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Ford Ranger har följande förutsättningar:

2013

Modellår

18 460 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Oljetryckslampan lyser. Stort oljeläckage, Reparations objekt. Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Batteri slut. Bilen kom bärgad, batteri helt dött, startar med booster men oljelampan lyser, bil är inte provkörd och har testats på parkeringsplatsen den blev ställd på. Bilen är inte upphissad och därav inte kontrollerad undertill

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Ej testad

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Fjärrlås fungerar ej. Mediaskärm, ur funktion. Strålkastarglas vänster, slitet. Strålkastarglas höger, matt

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Repa stötfångare fram. Flertal stenskott motorhuv. Mindre buckla vänster framdörr, Ytrost vänster insteg fram, Repa vänster bakskärm, Buckla vänster bakskärm, Mindre repa vänster bakdörr, Lackskada stötfångare bak. Buckla höger bakskärm, Repa höger bakskärm, Buckla höger bakdörr, Mindre buckla höger framdörr, Buckla insteg höger bak, Bucklor baklucka

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Förarstol skadad. Fuktlukt, tendens till mögel på säten

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerDBU612
  • KörförbudJa
  • Modellår2013
  • Tillverkningsmånaddecember 2012

Teknisk data

  • Chassinummer6FPPXXMJ2PCT81818
  • Motoreffekt (diesel)150 hk (110 kW)
  • Maxlastvikt1 034 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)8,3 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)219 g/km

Kvdbils anläggning

Staffanstorp

Adress:

Flisvägen 16

24534 Staffanstorp

BackToTopIcon
ContactIconKontakt