Ford Puma

1.0T MHEV, Kamera GPS
2022/11 495 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
88 000 kr
Med billån från749 kr / mån
Pris i bilhandeln175 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

14 jan, 11:30

Höjdpunkter

En Ford Puma från 2022 med automatlåda och bensinmotor. Välutrustad med bland annat GPS, backkamera och adaptiv farthållare. Behöver inte besiktas förrän mars 2027.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Ford Puma har följande förutsättningar:

2022

Modellår

11 495 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Motor går ojämt. Växlar ryckigt/ojämt, automatlåda

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Service inom kort. Adaptiv farthållare aktiveras ej. Backkamera visar dålig bild, Filbytesvarnare ur funktion, Start/Stop ur funktion Känsliga sensorer adaptiv farthållare och linjevarning

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Grill är skadad. Vindruta sliten. Dekorlist vänster fram skadad. Karosskada stötfångare fram, Spår efter tidigare dekor, Kaross, skadade plastdetaljer

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Klädsel sliten fram vänster.Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    1 mmErrorFilledIcon

    1 mmErrorFilledIcon

    ErrorFilledIcon1 mm

    ErrorFilledIcon1 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Kamera GPS

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerHBE59Z
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånaddecember 2021
  • Mätarställning11 495 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWF02XXERK2ME34603
  • Motoreffekt (bensin)125 hk (92 kW)
  • Maxlastvikt461 kg
  • Nästa besiktning senast2027-03-31
  • Tjänstevikt1 369 kg

Kvdbils anläggning

Östersund

Adress:

Chaufförvägen 28

83148 Östersund

BackToTopIcon
ContactIconKontakt