Ford Mustang

GT 4.6 V8 Coupé
2006/16 731 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
50 000 kr
Med billån från426 kr / mån
Pris i bilhandeln165 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

13 jan, 17:42

Höjdpunkter

Ford Mustang GT 4.6 V8 Coupé 2006 är en klassisk amerikansk sportbil med kraftfull V8-motor som levererar karaktär, ljud och körglädje på varje tur. Stilren coupé-design, rymlig kupé och tydlig muskelliknande attityd gör den till ett ikoniskt val för dig som älskar prestanda och känsla. En bil där kraft, komfort och autentisk körupplevelse möts i ett tidlöst paket.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Ford Mustang har följande förutsättningar:

2006

Modellår

16 731 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Eftermonterat effekt luftintag bristfälligt fastsättning

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Fjärrlås fungerar ej. Spricka vindruta utanför synfält. Avgassystem modifierat. Missljud bakvagn ej lokaliserat. Ratt står snett. Eftermonterade ljuddämpare. Elstol förarplats går inte att skjuta fram och tillbaka. Dosa till centrallås fungerar ej Centrallåset fungerar ej med mekaniska låset

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Vindruta sliten. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Flertal rostangrepp, lackskador, stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Bakskärm höger och vänster dåligt omlackerade. Taklist skadad. Baklucka lås kärvar med nyckel. Gasdämpare till huv är dåliga

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Del utav inredningen bagage skadad. Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Sliten inredning. Klädsel smutsig. Del av inredning saknas. Ratten är sliten. Klädsel skadad fram vänster. Indikationer av läckage i bagageutrymmet. Reglage för att fälla stolrygg höger och vänster framstol ur funktion. Saknar inredning baklucka. Backspegel skadad

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg. Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    3 mmErrorFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    ErrorFilledIcon3 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare6
  • RegistreringsnummerRDM574
  • Modellår2006
  • Mätarställning16 731 mil
  • Första datum i trafik i Sverige2012-08-22

Teknisk data

  • Chassinummer1ZVFT82H665211781
  • Motoreffekt (bensin)305 hk (224 kW)
  • Maxlastvikt346 kg
  • Nästa besiktning senast2027-02-28
  • Tjänstevikt1 670 kg

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt