“Ford Mustang GT 4.6 V8 Coupé 2006 är en klassisk amerikansk sportbil med kraftfull V8-motor som levererar karaktär, ljud och körglädje på varje tur. Stilren coupé-design, rymlig kupé och tydlig muskelliknande attityd gör den till ett ikoniskt val för dig som älskar prestanda och känsla. En bil där kraft, komfort och autentisk körupplevelse möts i ett tidlöst paket.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Mustang har följande förutsättningar:
2006
Modellår
16 731 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Eftermonterat effekt luftintag bristfälligt fastsättning
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjärrlås fungerar ej. Spricka vindruta utanför synfält. Avgassystem modifierat. Missljud bakvagn ej lokaliserat. Ratt står snett. Eftermonterade ljuddämpare. Elstol förarplats går inte att skjuta fram och tillbaka. Dosa till centrallås fungerar ej Centrallåset fungerar ej med mekaniska låset
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Vindruta sliten. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Flertal rostangrepp, lackskador, stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Bakskärm höger och vänster dåligt omlackerade. Taklist skadad. Baklucka lås kärvar med nyckel. Gasdämpare till huv är dåliga
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Del utav inredningen bagage skadad. Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Sliten inredning. Klädsel smutsig. Del av inredning saknas. Ratten är sliten. Klädsel skadad fram vänster. Indikationer av läckage i bagageutrymmet. Reglage för att fälla stolrygg höger och vänster framstol ur funktion. Saknar inredning baklucka. Backspegel skadad
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg. Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
3 mm
6 mm
3 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Elstol förarplats
Farthållare
Isofix bak
Radio
AC
Dela
7266267
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.