Ford Focus

1.0 EcoBoost Kombi, Titanium
2016/9 738 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
54 000 kr
Med billån från460 kr / mån
Pris i bilhandeln108 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

13 jan, 17:26

Höjdpunkter

Ford Focus 1.0 EcoBoost Kombi 2016 är en lättkörd och bränslesnål kombi som passar både vardag och längre turer. Rymlig kupé och praktiskt bagageutrymme gör den funktionell för familj, jobb och fritid. Smidig hantering, modern teknik och bekväm komfort skapar en trevlig körupplevelse, samtidigt som låg förbrukning gör den ekonomisk i drift.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Ford Focus har följande förutsättningar:

2016

Modellår

9 738 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Nya bromsskivor och bromsbelägg fram och bak

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal lackskador, stenskott och repor. Plastkåpa under motor skadad

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Panel insida baklucka, repor. Klädsel smutsig. Ratten är sliten

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    9 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon9 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Titanium

  • Förarassistanspaket

  • Titanium

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerHCL028
  • Modellår2016
  • Tillverkningsmånadjanuari 2016
  • Mätarställning9 738 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWF06XXGCC6GB10483
  • Motoreffekt (bensin)125 hk (92 kW)
  • Maxlastvikt467 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)110 g/km

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt