“Ford Focus 1.0 EcoBoost Kombi 2016 är en lättkörd och bränslesnål kombi som passar både vardag och längre turer. Rymlig kupé och praktiskt bagageutrymme gör den funktionell för familj, jobb och fritid. Smidig hantering, modern teknik och bekväm komfort skapar en trevlig körupplevelse, samtidigt som låg förbrukning gör den ekonomisk i drift.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Focus har följande förutsättningar:
2016
Modellår
9 738 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Nya bromsskivor och bromsbelägg fram och bak
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal lackskador, stenskott och repor. Plastkåpa under motor skadad
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Panel insida baklucka, repor. Klädsel smutsig. Ratten är sliten
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
8 mm
9 mm
8 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Titanium
Autobroms
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Elhiss bak
Isofix bak
Nyckellöst startsystem
Antispinn
Antisladdsystem
Elhiss fram
Eluppvärmd vindruta
Filbytesvarnare
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Förarassistanspaket
Titanium
Dela
7265815
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.