“Ford Fiesta 1.0T EcoBoost 2017 är en lättkörd och bränslesnål småbil med pigg motor som gör vardagskörning både smidig och rolig. Kompakt format och smidig hantering gör den perfekt i stadstrafik, samtidigt som rymlig kupé för sin klass ger komfort för både förare och passagerare. En pålitlig och funktionell bil för dig som vill ha låg förbrukning och flexibilitet i ett praktiskt paket.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Fiesta har följande förutsättningar:
2017
Modellår
10 287 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Parkeringsbromsen kärvar
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Ena nyckeln fjärrlås ur funktion och går ej att starta bil med
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Spricka i bakljus höger sida. Fåtal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
15" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Tianium GPS
Antisladdsystem
Antispinn
Bluetooth
Elspeglar
Filbytesvarnare
Isofix bak
LED-strålkastare
Rattvärme
Smartphone integration
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Adaptiv farthållare
AUX-ingång
Elhiss fram
Eluppvärmd vindruta
GPS
Klimatanläggning
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Dela
7266248
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.