Ford Fiesta

1.0T EcoBoost 5dr, Tianium GPS
2017/10 287 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
49 000 kr
Med billån från417 kr / mån
Pris i bilhandeln99 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

11 jan, 17:30

Höjdpunkter

Ford Fiesta 1.0T EcoBoost 2017 är en lättkörd och bränslesnål småbil med pigg motor som gör vardagskörning både smidig och rolig. Kompakt format och smidig hantering gör den perfekt i stadstrafik, samtidigt som rymlig kupé för sin klass ger komfort för både förare och passagerare. En pålitlig och funktionell bil för dig som vill ha låg förbrukning och flexibilitet i ett praktiskt paket.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Ford Fiesta har följande förutsättningar:

2017

Modellår

10 287 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Parkeringsbromsen kärvar

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Ena nyckeln fjärrlås ur funktion och går ej att starta bil med

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Spricka i bakljus höger sida. Fåtal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    15" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Tianium GPS

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerYNL989
  • Modellår2017
  • Tillverkningsmånadjuni 2017
  • Mätarställning10 287 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWF0JXXGAHJHR51078
  • Motoreffekt (bensin)100 hk (74 kW)
  • Maxlastvikt439 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,3 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)97 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt