Ford Fiesta

1.0T EcoBoost 5dr, Titanium
2016/9 268 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
UtgĂĄngspris inkl. moms
65 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn554 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln130 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

13 jan, 09:40

Fast pris
Fast pris inkl. moms
109 900 kr
Med billĂĄn frĂĄn937 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln130 000 kr

Fast pris stängs:

11 jan, 09:36

Höjdpunkter

“Ford Fiesta 1.0T EcoBoost 2016 är en lättkörd och bränslesnål småbil med pigg motor som gör vardagskörning både smidig och rolig. Kompakt format och smidig hantering gör den perfekt i stadstrafik, samtidigt som rymlig kupé för sin klass ger komfort för både förare och passagerare. En pålitlig och funktionell bil för dig som vill ha låg förbrukning och flexibilitet i ett praktiskt paket.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Ford Fiesta har följande förutsättningar:

2016

ModellĂĄr

9 268 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Parkeringsbromsen kärvar

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Servicelampa lyser. Missljud hjullager bak, Torkarblad utslitna fram. StrĂĄlkastare kondens

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, dörruppslag och repor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    15" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Titanium

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare8
  • RegistreringsnummerKAR386
  • ModellĂĄr2016
  • TillverkningsmĂĄnadmars 2016
  • Mätarställning9 268 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWF0DXXGAKDGA75425
  • Motoreffekt (bensin)101 hk (74 kW)
  • Maxlastvikt370 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,9 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)114 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt