Renault Clio

IV 0.9 TCe 90 5dr
2019/8 849 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
UtgĂĄngspris inkl. moms
50 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn426 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln100 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

19 jan, 19:39

Fast pris
Fast pris inkl. moms
85 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn724 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln100 000 kr

Fast pris stängs:

17 jan, 19:35

Höjdpunkter

“En Renault Clio halvkombi från 2019 med bensinmotor. Utrustad med bland annat GPS. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari nästa år.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Renault Clio har följande förutsättningar:

2019

ModellĂĄr

8 849 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Drivlinan hugger/rycker

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor fram är slitna, behöver bytas inom 6 månader

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Vibrationer i ratten. Hjulvibrationer

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Vänster bakljus kondens. Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Plastkåpa under motor skadad, Höger bakljus kondens

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerYWT716
  • ModellĂĄr2019
  • TillverkningsmĂĄnadnovember 2018
  • Mätarställning8 849 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVF1R9800X61952355
  • Motoreffekt (bensin)90 hk (66 kW)
  • Maxlastvikt428 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,0 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)113 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt