“En Renault Clio halvkombi från 2012 med bensin/etanol-motor. Detta är en bil med väsentliga tekniska anmärkningar. Vi uppmanar dig att noga läsa igenom såväl tekniska som visuella anmärkningar och studera de anmärkningsbilder som finns.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Renault Clio har följande förutsättningar:
2012
Modellår
12 487 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Isoleringsmatta under huv saknas. Kondensor skadad. Oljeläckage. Ej provkörd p.g.a. annan avvikelse som gör bilen trafikfarlig. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-02-19 Brister: 2 BROMSVÄTSKEBEHÅLLARE (1.1.10,1.8) VÄTSKA FÖRORENAD 2 FJÄDER (5.3.1) BAK HÖGER BRUSTEN 2 FJÄDER (5.3.1) FRAM VÄNSTER BRUSTEN 2 PARKERINGSBROMS BROMSVERKAN (1.4) HÖGER HÖGER UR FUNKTION 2 POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM HÖGER UR FUNKTION 2 SPINDELLED (5.3.4) BÅDA SIDOR GLAPP 2 STOPPLYKTA (4.3) UR FUNKTION (BÅDA) 2 STYRLED (2.1.3) HÖGER YTTRE GLAPP
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Parkeringsbroms tar otillräckligt. Missfärgad bromsvätska
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Glapp spindelled vänster fram. Glapp spindelled höger fram. Fjäder brusten höger bak. Fjäder brusten vänster fram. Avgassystem bristfällig fastsättning. Styrled höger yttre, glapp. Bromsljus, ur funktion. Positionsljus höger fram ur funktion. Service inom kort. Torkarblad utslitna fram
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Dörrar, missljud/kärvar vid öppning/stängning. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Fåtal rostangrepp, Stenskott vindruta i synfält
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt fåtal repor, fläckar och märken
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Lackskada på fälg. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
15" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
15" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Antisladdsystem
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267109
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.