“En Opel Astra halvkombi från 2010 med bensinmotor. En praktisk och ekonomisk bil. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Opel Astra har följande förutsättningar:
2010
Modellår
12 419 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Sliten drivrem. Växellåda oljeläckage. Oljeläckage motor, hängdroppar. Rasslande missljud motorrum
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsbelägg fram behöver bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckel, dosa trasig/ihop tejpad. Nyckel/ar. skadad. Ratt står lite snett
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Grill, bristfällig montering. Missljud vid öppning av vänster framdörr, Vänster bakljus, småsprickor, Flertal bucklor, dörruppslag och lackskador, Fåtal rostangrepp, Bilen är delvis omlackerad
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Trasiga inredningsdetaljer. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
7 mm
5 mm
7 mm
17" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
CD-Stereo
Elhiss fram
Farthållare
Isofix bak
Radio
Urkopplingsbar passagerarairbag
Antisladdsystem
AUX-ingång
Fjärrlås
Klimatanläggning
Stolsvärme fram
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266584
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.