Sänkt pris
105 000 kr
“En Opel Astra halvkombi från 2016 med bensinmotor. Utrustad med bl.a. adaptiv farthållare.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Opel Astra har följande förutsättningar:
2016
Modellår
7 512 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Växellåda oljeläckage. Oljeläckage
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Drar snett vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Ratt står snett
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Flertal bucklor, dörruppslag och lackskador, Fåtal rostangrepp, Bilen är delvis omlackerad
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Insynsskydd medföljer ej
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
6 mm
7 mm
6 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Autobroms
Elhiss bak
Elspeglar
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Radio
Regnsensor
USB-ingång
Adaptiv farthållare
AUX-ingång
Bluetooth
Elhiss fram
Fjärrlås
Klimatanläggning
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Stolsvärme fram
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266252
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.