Sänkt pris

Opel Astra

1.4 Turbo ECOTEC 5dr
2016/5 328 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
70 000 kr
Med billån från596 kr / mån
Pris i bilhandeln145 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

15 jan, 10:35

Fast pris
Fast pris inkl. moms
94 800 kr

124 900 kr

Med billån från808 kr / mån
Pris i bilhandeln145 000 kr

Fast pris stängs:

13 jan, 10:31

Höjdpunkter

Denna Opel Astra från 2016 är en välbalanserad familjekombi med god utrustning och praktiska mått. Med genomtänkt interiör och tillräckligt lastutrymme är den ett funktionellt val för både vardag och längre färder.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Opel Astra har följande förutsättningar:

2016

Modellår

5 328 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Torkarblad utslitna fram. Strålkastare kondens. Skyddsdamask stötdämpare vänster fram, sprucken

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Fåtal stenskott, dörruppslag, repor och lackskador, Vänster bakljus kondens. Höger bakljus kondens. Bristfällig fastsättning av plastkåpan under vindrutan

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

3 st däck skadade

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    3 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    16" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Motorvärmare

  • Smartphone integration

  • IntelliLink

  • Opel Eye skyltavläsning

  • Apple CarPlay

  • Android Auto

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerYFF090
  • Modellår2016
  • Tillverkningsmånadjuli 2016
  • Mätarställning5 328 mil

Teknisk data

  • ChassinummerW0LBD6EB6GG157493
  • Motoreffekt (bensin)125 hk (92 kW)
  • Maxlastvikt512 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)128 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt