“Denna Nissan Qashqai N-Connecta från 2016 är en välutrustad och praktisk SUV med modern design och trygg vardagskörning. En bil för dig som vill ha komfort, bra sikt och pålitlig teknik i din vardag.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan Qashqai har följande förutsättningar:
2016
Modellår
15 407 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Koppling tar högt upp. Batteri motorrrum bristfällig fastsättning. Underredespanel motor bristfällig fastsättning
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Baklucka gasdämpare slut. Dammskydd till stötdämpare skadad vänster fram, Dammskydd till stötdämpare skadad höger fram, Torkarblad bak utslitet. Stolsvärme förarplats, ur funktion. Missljud framvagn ej lokaliserat
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Skada framdörr vänster, Vänster bakljus kondens. Flertal lackskador, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Fåtal rostangrepp. Dekorlister skadade samt med bristfällig fastsättning. Betongrester höger a stolpe. Fönster på höger sida skadade
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Spår av pälsdjur, päls/lukt. Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Innertak, smutsigt. Innertak skadat. Trasiga inredningsdetaljer. Insynsskydd medföljer ej. Missljud från inredning vid körning
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Torrsprickor i 4 däck, Däckpar fram, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
3 mm
6 mm
4 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
N-Connecta
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Radio
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Fastmonterad dragkrok
GPS
Klimatanläggning
Parkeringssensorer fram
Regnsensor
USB-ingång
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266274
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.