Nissan Qashqai

1.2 DIG-T
2018/12 484 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
102 500 kr
Med billån från873 kr / mån
Pris i bilhandeln160 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

28 jan, 18:01

Höjdpunkter

Denna Nissan Qashqai från 2018 erbjuder en lättkörd och bränslesnål bensinmotor som passar både vardag och längre turer. Den populära SUV-designen ger bra överblick och komfort för både förare och passagerare. Funktionell och rymlig kupé gör bilen praktisk för både vardagspendling och helgäventyr. En pålitlig och prisvärd SUV med bra balans mellan ekonomi och körglädje.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Nissan Qashqai har följande förutsättningar:

2018

Modellår

12 484 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Nyckelfri upplåsning av dörrar

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare6
  • RegistreringsnummerYZR709
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadnovember 2017
  • Mätarställning12 484 mil

Teknisk data

  • ChassinummerSJNFEAJ11U2161000
  • Motoreffekt (bensin)116 hk (85 kW)
  • Maxlastvikt430 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,6 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)129 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt