“Denna Nissan Qashqai SUV från 2014 erbjuder en bekväm och lättkörd körupplevelse med bensinmotor. Den populära SUV-designen ger bra överblick och praktiska utrymmen för vardagens behov. Utrustad med bland annat dragkrok som ökar bilens användbarhet för både fritid och transport.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan Qashqai har följande förutsättningar:
2014
Modellår
14 770 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud avlastningsventil till turbo
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Upprullningsdon förarplats, ur funktion. Missljud från baklucka öppning/stängning. Däcktrycksövervakningslampa lyser. Parkeringssensor ur funktion. Backsensor ur funktion, Kupéfläkt, missljud. Ratt står snett. Missljud framvagn ej lokaliserat. Extrahjul delvis ur funktion, sprickor i glas. stolsvärme ur funktion förar och passagerar sida
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal rostangrepp. Några mindre stenskott i vindruta som ej kräver åtgärd. Flertal mindre bucklor motorhuv
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Några lösa/skadade inredningsdetaljer
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Centrumkåpa saknas
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Dragkrok
Antispinn
Autobroms
Bluetooth
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Farthållare
Filbytesvarnare
Isofix bak
Motorvärmare
Parkeringssensorer fram
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Antisladdsystem
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Radio
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266823
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.