Nissan Qashqai

1.2, Dragkrok
2014/14 770 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
48 000 kr
Med billån från409 kr / mån
Pris i bilhandeln95 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 19:15

Höjdpunkter

Denna Nissan Qashqai SUV från 2014 erbjuder en bekväm och lättkörd körupplevelse med bensinmotor. Den populära SUV-designen ger bra överblick och praktiska utrymmen för vardagens behov. Utrustad med bland annat dragkrok som ökar bilens användbarhet för både fritid och transport.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Nissan Qashqai har följande förutsättningar:

2014

Modellår

14 770 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud avlastningsventil till turbo

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Upprullningsdon förarplats, ur funktion. Missljud från baklucka öppning/stängning. Däcktrycksövervakningslampa lyser. Parkeringssensor ur funktion. Backsensor ur funktion, Kupéfläkt, missljud. Ratt står snett. Missljud framvagn ej lokaliserat. Extrahjul delvis ur funktion, sprickor i glas. stolsvärme ur funktion förar och passagerar sida

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Fåtal rostangrepp. Några mindre stenskott i vindruta som ej kräver åtgärd. Flertal mindre bucklor motorhuv

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Några lösa/skadade inredningsdetaljer

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Centrumkåpa saknas

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    9 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon9 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Dragkrok

  • Motorvärmare

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare8
  • RegistreringsnummerKKT665
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånadjuni 2014
  • Mätarställning14 770 mil

Teknisk data

  • ChassinummerSJNFEAJ11U1150018
  • Motoreffekt (bensin)116 hk (85 kW)
  • Maxlastvikt441 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,6 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)129 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt