Såld
Budgivning avslutad
Vi kan hjälpa dig hitta en liknande bil. Du kan skapa en bevakning och få koll på när liknande bilar kommer ut till försäljning.
“Denna Tesla Model Y Long Range AWD från 2022 kombinerar stark och effektiv eldrift med fyrhjulsdrift för en kraftfull och följsam körupplevelse. Den rymliga SUV-designen ger gott om plats för både förare, passagerare och packning, perfekt för både vardag och längre resor. Utrustad med avancerad teknik, hög komfort och smarta funktioner som bidrar till en smidig och trygg körning. Bilen behöver inte besiktas förrän januari nästa år.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Tesla Model Y har följande förutsättningar:
2022
Modellår
15 646 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Certifikat
Batterier i detta intervall har normalt god kvarvarande kapacitet. Normalt är räckvidd och laddningshastighet något reducerade.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Strålkastare vänster, repa på glas/plast
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. 1st extradäck skadade, Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
4 mm
5 mm
4 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Panoramatak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
Avtagbar dragkrok
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Elstol passagerarplat
Filbytesvarnare
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Värmepump
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7264930
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.