āTesla Model Y med stark elmotor. VƤlutrustad med bland annat panoramatak, GPS, backkamera, nyckellƶst startsystem och assistanssystem. Detta Ƥr en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmƤrkningsbilder fƶr att fĆ„ en klar bild av bilens skick.ā
Kvdbil miljƶbil
En snƤllare bilaffƤr fƶr miljƶn.
Alla miljƶbilar pƄ Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Tesla Model Y har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2021
ModellƄr
9 705 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hƶg kvarvarande kapacitet. RƤckvidd i nivƄ med bilens ursprungliga, laddning gƄr snabbt och god prestanda Ƥven vid kyla.
Batterier i detta intervall har hƶg kvarvarande kapacitet och rƤckvidden Ƥr normalt i nivƄ med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Kraftigt missljud fram. Funktion laddning osƤker, kan vara funktionsstƶrning pga krockskada vid ladduttag. Bilen tar bara emot 1 fas 2-4kw ur laddboxen som brukar ge 3 fas 11kw. Resultatet pĆ„ besiktningen: 2 UnderkƤnd med fƶrelƤggande att ombesiktning krƤvs 2026-02-02 Brister: 2 FĆRDBROMS BROMSKRAFTFĆRDELNING (1.2.1) FRAM BROMSVERKAN OJĆMN 2 HALVLJUS (4.1.1) BĆ DA SIDOR INSTĆLLNING FELAKTIG/BLĆNDANDE
Drivlinan fungerar fullt ut
Kommentar
OjƤmn bromsverkan
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
AnmƤrkningar finns
Kommentar
NyckellƄs till demonterbart drag skadat/kƤrvar, Missljud hjullager fram. Halvljus blƤndande
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.
Kaross
SƤmre Ƥn normalt skick
Kommentar
Laddlucka/ladduttag krockskadat. DƄlig linjepassning. Stenskott vindruta utanfƶr synfƤlt. BristfƤllig fastsƤttning vƤnster bakskƤrm, Karosskada vƤnster bakskƤrm, Bakljus skadat vƤnster sida. VƤnster bakljus kondens. Flertal lackskador och bucklor, Bilen Ƥr folierad, SpƄr efter tidigare dekor
Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiƶr
SƤmre Ƥn normalt skick
Kommentar
Sliten inredning. SpƄr av tidigare utrustning
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Lackskada pƄ fƤlg
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.
Odubbade vinterdƤck
(Monterade)
8 mm
7 mm
8 mm
7 mm
19" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Dragkrok
Adaptiv farthƄllare
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Avtagbar dragkrok
Backkamera
Bluetooth
Dƶdavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
ElinfƤllbara backspeglar
Elspeglar
Elstol fƶrarplats
Elstol med minnesfunktion fƶrarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Elstol passagerarplat
FarthƄllare
Filbytesvarnare
FjƤrrlƄs
GPS
Isofix bak
KlimatanlƤggning
LED-strƄlkastare
Nyckellƶst startsystem
Panoramatak
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
RattvƤrme
Regnsensor
Smartphone integration
StolsvƤrme fram
SƤtesvƤrme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingƄng
4WD
Dela
7263424
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.