Tesla Model Y

Model Y Long Range Dual Motor AWD, Dragkrok
2021/9 705 mil/El/Automat
  • ReleasingIconFƶretagsleasing
  • EcoIconMiljƶbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
170 500 kr
Med billƄn frƄn1 453 kr / mƄn
Pris i bilhandeln325 000 kr
Reservationspris ej uppnƄtt

Budgivning avslutas:

13 jan, 10:02

Hƶjdpunkter

ā€œTesla Model Y med stark elmotor. VƤlutrustad med bland annat panoramatak, GPS, backkamera, nyckellƶst startsystem och assistanssystem. Detta Ƥr en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmƤrkningsbilder fƶr att fĆ„ en klar bild av bilens skick.ā€

EcoIcon

Kvdbil miljƶbil

LƤs mer om miljƶbilar

En snƤllare bilaffƤr fƶr miljƶn.

Alla miljƶbilar pƄ Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen slƤpper ut mindre Ƥn 70 g CO2/km
  • Bilen Ƥr en elbil eller en laddhybrid

Resultatet frƄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?

LƤs mer om Kvd-testet

VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Tesla Model Y har fƶljande fƶrutsƤttningar:

2021

ModellƄr

9 705 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
LƤs mer om hur vi genomfƶr Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hƶg kvarvarande kapacitet. RƤckvidd i nivƄ med bilens ursprungliga, laddning gƄr snabbt och god prestanda Ƥven vid kyla.

Batterier i detta intervall har hƶg kvarvarande kapacitet och rƤckvidden Ƥr normalt i nivƄ med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

Kraftigt missljud fram. Funktion laddning osƤker, kan vara funktionsstƶrning pga krockskada vid ladduttag. Bilen tar bara emot 1 fas 2-4kw ur laddboxen som brukar ge 3 fas 11kw. Resultatet pĆ„ besiktningen: 2 UnderkƤnd med fƶrelƤggande att ombesiktning krƤvs 2026-02-02 Brister: 2 FƄRDBROMS BROMSKRAFTFƖRDELNING (1.2.1) FRAM BROMSVERKAN OJƄMN 2 HALVLJUS (4.1.1) BƅDA SIDOR INSTƄLLNING FELAKTIG/BLƄNDANDE

Drivlinan fungerar fullt ut

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

ƅtgƤrd behƶvs

LƤs om hur vi testar bromsar

Kommentar

OjƤmn bromsverkan

Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

NyckellƄs till demonterbart drag skadat/kƤrvar, Missljud hjullager fram. Halvljus blƤndande

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

SƤmre Ƥn normalt skick

Kommentar

Laddlucka/ladduttag krockskadat. DƄlig linjepassning. Stenskott vindruta utanfƶr synfƤlt. BristfƤllig fastsƤttning vƤnster bakskƤrm, Karosskada vƤnster bakskƤrm, Bakljus skadat vƤnster sida. VƤnster bakljus kondens. Flertal lackskador och bucklor, Bilen Ƥr folierad, SpƄr efter tidigare dekor

Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiƶr

RemarksIcon

SƤmre Ƥn normalt skick

Kommentar

Sliten inredning. SpƄr av tidigare utrustning

Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.

TyresIcon

DƤck och fƤlg

Kommentar

Lackskada pƄ fƤlg

DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.

  • Odubbade vinterdƤck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    19" Alu.fƤlg

    Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.

CommentIcon

AnmƤrkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Dragkrok

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare Ƥgare5
  • RegistreringsnummerXJR39Y
  • ModellĆ„r2021
  • TillverkningsmĆ„nadjuli 2021
  • MƤtarstƤllning9 705 mil

Teknisk data

  • ChassinummerLRWYGCEK0MC062803
  • Motoreffekt (el)514 hk (378 kW)
  • Maxlastvikt315 kg
  • RƤckvidd WLTP51 mil
  • RƤckvidd stad WLTP61 mil

Kvdbils anlƤggning

UmeƄ

Adress:

KontaktvƤgen 3

90133 UmeƄ

BackToTopIcon
ContactIconKontakt