Tesla Model Y

Model Y Long Range Dual Motor AWD
2022/4 366 mil/El/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
313 000 kr
Med billån från2 667 kr / mån
Pris i bilhandeln390 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

9 jan, 10:21

Höjdpunkter

Tesla Model Y Long Range AWD 2022 är en rymlig och välbalanserad SUV-elbil med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning i alla väder. Lång räckvidd gör den perfekt för både vardagspendling och längre resor, medan modern teknik och stor pekskärm skapar komfort och funktion i varje tur. Praktiskt bagageutrymme och bekväm interiör gör den till ett mångsidigt och smart val.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Tesla Model Y har följande förutsättningar:

2022

Modellår

4 366 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Drar snett vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Laddkabel saknas till denna bil

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Vindruta sliten

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel skadad fram vänster

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. Centrumkåpa saknas. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    20" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerHHU38N
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånadjanuari 2022
  • Mätarställning4 366 mil

Teknisk data

  • ChassinummerLRWYGCEK9NC222193
  • Motoreffekt (el)514 hk (378 kW)
  • Maxlastvikt0 kg
  • Räckvidd WLTP54 mil
  • Räckvidd stad WLTP66 mil

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt