Tesla Model Y

Model Y Long Range Dual Motor AWD
2024/5 903 mil/El/Automat
CertifiedIcon

Certifierad

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
340 500 kr
Med billån från2 901 kr / mån
Pris i bilhandeln445 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

14 jan, 10:24

Höjdpunkter

Tesla Model Y Long Range med starka elmotorer. Rikligt utrustad med bland annat panoramatak, GPS, backkamera, nyckellöst startsystem och assistanssystem. Behöver inte besiktas förrän juni 2027.

CertifiedIcon

Certifierad

Läs mer om vår certifiering
  • Bilen är yngre än 8 år

  • I bra tekniskt och funktionellt skick

  • Mätarställning på max 12 000 mil

Läs mer om Certifierad här

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Tesla Model Y har följande förutsättningar:

2024

Modellår

5 903 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Insynsskydd, skadat. Innertak skadat

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

1st extradäck skadade, Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerRBF58W
  • Modellår2024
  • Tillverkningsmånadjanuari 2024
  • Mätarställning5 903 mil

Teknisk data

  • ChassinummerXP7YGCEK3RB371161
  • Motoreffekt (el)514 hk (378 kW)
  • Maxlastvikt454 kg
  • Räckvidd WLTP53 mil
  • Räckvidd stad WLTP65 mil

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt