Tesla Model X

Model X AWD, 7-sits, Värmepump
2023/9 327 mil/El/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
405 000 kr
Med billån från3 451 kr / mån
Pris i bilhandeln720 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

26 jan, 10:32

Höjdpunkter

Denna Tesla Model X AWD från 2023 kombinerar kraftfull och effektiv eldrift med fyrhjulsdrift för trygg och stabil körning i alla väder. Den rymliga och futuristiska SUV-karossen erbjuder generöst med plats för både passagerare och packning. Utrustad med avancerad teknik, hög komfort och smarta funktioner för en smidig och modern körupplevelse. En välbalanserad el-SUV som förenar prestanda, funktionalitet och premiumkänsla.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Tesla Model X har följande förutsättningar:

2023

Modellår

9 327 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta utanför synfält. Rekondad in och utvändigt med keramiskt vax juli 2025 enligt säljarens uppgift

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    20" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

7-sits, Värmepump

  • Backkamera

  • Bluetooth

  • Fjärrlås

  • GPS

  • Radio

  • Regnsensor

  • Stolsvärme fram

  • Sätesvärme bak

  • Adaptiv farthållare

  • Antisladdsystem

  • Eldriven baklucka

  • Elhiss bak

  • Elhiss fram

  • Elinfällbara speglar

  • Elstol med minnesfunktion förarplats

  • Elstol passagerarplats

  • Filbytesvarnare

  • Isofix bak

  • Klimatanläggning

  • LED-strålkastare

  • Luftfjädring (justerbar)

  • Nyckellöst startsystem

  • Parkeringssensorer bak

  • Parkeringssensorer fram

  • Rattvärme

  • Urkopplingsbar passagerarairbag

  • USB-ingång

  • Ventilerade framsäten

  • Värmepump

  • Gummimattor i kupé och lastutrymme

  • Skärmskyded på båda pekskärmarna sen ny

  • 4WD

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerFWA23U
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadmars 2023
  • Mätarställning9 327 mil

Teknisk data

  • Chassinummer7SAXCCE50PF389815
  • Motoreffekt (el)685 hk (504 kW)
  • Maxlastvikt506 kg
  • Räckvidd WLTP58 mil
  • Räckvidd stad WLTP71 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt