Tesla Model S

Model S Dual Motor Long Range AWD
2020/20 215 mil/El/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
140 000 kr
Med billån från1 193 kr / mån
Pris i bilhandeln280 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 10:52

Höjdpunkter

Denna Tesla Model S Long Range från 2020 erbjuder kraftfull och tyst eldrift med fyrhjulsdrift för trygg och stabil framkomlighet i alla väder. Den rymliga och eleganta karossen kombinerar sportig prestanda med hög komfort för både förare och passagerare. Välutrustad med bland annat panoramatak, GPS, backkamera, justerbar luftfjädring och nyckellöst startsystem.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Tesla Model S har följande förutsättningar:

2020

Modellår

20 215 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har normalt god kvarvarande kapacitet. Normalt är räckvidd och laddningshastighet något reducerade.

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud drivlina/motor

Drivlinan fungerar som den ska.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsbelägg bak behöver bytas

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Fjärrlås, ena nyckelns fjärrlås ur funktion. Spricka vindruta utanför synfält. Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Elstol med minnesfunktion förarplats, missljud. Elinfällbar spegel höger, kärvar. Strålkastare kondens. Spolarvätskebehållare, lock skadat

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Fåtal lackskador, Fåtal stenskott, dörruppslag/bucklor och repor, Vänster bakljus kondens. Höger bakljus kondens. Stenskott på panoramatak

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Fukt i baklucke klädsel/panel

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. 1 st däck skadat. Däckpar bak, snedslitna

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    21" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Luftfjädring (justerbar)

  • Parkeringsvärmare med tidur

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerSYR47A
  • Modellår2020
  • Tillverkningsmånadjanuari 2020
  • Mätarställning20 215 mil

Teknisk data

  • Chassinummer5YJSA7E28LF368747
  • Motoreffekt (el)573 hk (421 kW)
  • Maxlastvikt392 kg
  • Räckvidd WLTP62 mil
  • Räckvidd stad WLTP74 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt