Tesla Model S

Model S 100D
2019/18 119 mil/El/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
140 000 kr
Med billån från1 193 kr / mån
Pris i bilhandeln280 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

30 jan, 09:52

Höjdpunkter

Denna Tesla Model S 100D AWD erbjuder kraftfull och tyst eldrift kombinerat med trygg fyrhjulsdrift och hög komfort. Den låga tyngdpunkten och den följsamma luftfjädringen ger en mycket stabil och bekväm körupplevelse. Rikligt utrustad med GPS, backkamera, justerbar luftfjädring, öppningsbart panoramatak och nyckellöst startsystem. En exklusiv elbil som förenar prestanda, teknik och premiumkänsla i ett elegant format.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Tesla Model S har följande förutsättningar:

2019

Modellår

18 119 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har normalt god kvarvarande kapacitet. Normalt är räckvidd och laddningshastighet något reducerade.

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Vibrationer i drivlinan. Högvoltsbatteri bytt september 2024 vid 13747 mil. Underlag från Tesla finns

Drivlinan fungerar som den ska.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning. Bromsskivor fram och bak är slitna, behöver bytas inom 6 månader

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Ratt står lite snett

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Höger bakljus kondens. Några lackskador

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Bälte förarplats slitet

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. Lackskada på fälg till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    7 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Luftfjädring (justerbar)

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerADS841
  • Modellår2019
  • Tillverkningsmånadjanuari 2019
  • Mätarställning18 119 mil

Teknisk data

  • Chassinummer5YJSA7E28KF301662
  • Motoreffekt (el)525 hk (386 kW)
  • Maxlastvikt368 kg
  • Räckvidd EL (NEDC)63 mil
  • Nästa besiktning senast2026-09-30

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt