Reparationsobjekt
“Subaru Outback kombi med stark bensinmotor på 167hk. Utrustad med bl.a. dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste eventuellt bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Subaru Outback har följande förutsättningar:
2011
Modellår
25 573 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Växellåda oljeläckage. Ej provkörd p.g.a. annan avvikelse
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsbelägg fram behöver bytas, Bromsbelägg bak behöver bytas, Bromsvätska, nivå låg. Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas, Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas, Bromsvätskenivålampa lyser.Belägg vänster bak saknas. Bromsvätskenivån är eventuellt lågt pga utslitna/saknade belägg
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta i synfält. Styrled vänster yttre, glapp. Missljud från avgassystem, ej lokaliserat.Kondens i höger fram Dimljus
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Flertal stenskott motorhuv. Ytrost motorhuv. Rostangrepp tak, Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Bilen har polerbara tvättrepor, Flertal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Bilen är matt i lacken, Flertal lackskadorRost i underredet (genomrost)
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Klädsel sliten fram vänster. Trasiga inredningsdetaljer.Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Dubb saknas på vinterdäck. Fälgar på bilen kantstötta. Torrsprickor i 4 däck Skrapade fälgar till extradäck, Däckpar extradäck, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
3 mm
3 mm
3 mm
3 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Reparationsobjekt
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol förarplats
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Motorvärmare
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Xenon-ljus
4WD
Dela
7266161
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.