Seat Leon

2.0 TSI Cupra ST 4Drive, GPS Beats Panorama
2020/9 004 mil/Bensin/Automat
CertifiedIcon

Certifierad

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
UtgĂĄngspris inkl. moms
155 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn1 321 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln310 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

15 jan, 10:57

Fast pris
Fast pris inkl. moms
275 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn2 343 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln310 000 kr

Fast pris stängs:

13 jan, 10:53

Höjdpunkter

“En Seat Leon 2.0 TSI Cupra ST 4Drive från 2020 kombinerar sportig prestanda med praktisk kombikaross och fyrhjulsdrift — perfekt för den som vill ha fart, funktion och flexibilitet i ett. Den kraftfulla turbomotorn ger pigg acceleration och stabil körupplevelse, medan den rymliga lastkapaciteten och 4Drive-driften ger trygghet och användbarhet för resor och vardag. Interiören är bekväm och välutrustad, vilket gör bilen till ett balanserat val för dig som vill ha både sport och vardagsfunktion i ett enda paket.”

CertifiedIcon

Certifierad

Läs mer om vår certifiering
  • Bilen är yngre än 8 ĂĄr

  • I bra tekniskt och funktionellt skick

  • Mätarställning pĂĄ max 12 000 mil

Läs mer om Certifierad här

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Seat Leon har följande förutsättningar:

2020

ModellĂĄr

9 004 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Fåtal stenskott, Spår efter tidigare utrustning utvändigt, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Repa på ratt, Klädsel ytligt slitage fram vänster

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    7 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    19" alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

GPS Beats Panorama

  • Smartphone integration

  • Keyless

  • TrĂĄdlös mobilladdning

  • SEAT Full Link

  • Apple CarPlay

  • Mirror Link

  • Beats Audio med 10 högtalare

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare6
  • RegistreringsnummerWYU80E
  • ModellĂĄr2020
  • TillverkningsmĂĄnadseptember 2019
  • Mätarställning9 004 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVSSZZZ5FZLR019622
  • Motoreffekt (bensin)301 hk (221 kW)
  • Maxlastvikt448 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)7,1 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)161 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt