“Seat Leon 1.6 TDI ST X-Perience 4Drive 2015 är en robust och praktisk kombi med fyrhjulsdrift som ger trygg framkomlighet i alla väder. Effektiv dieselmotor och stabil körupplevelse gör den lättkörd i både stad och på längre turer. Rymlig kupé och generöst bagageutrymme gör den funktionell för vardag, familj och fritid. Modern teknik och smarta detaljer höjer komforten i ett balanserat paket.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Seat Leon har följande förutsättningar:
2015
Modellår
12 085 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Motorn är något svårstartad när den är kall. Haldexkoppling missljud vid aktivering samt så driver bilen endast på framhjulen
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Nya omonterade bromssköldar fram medföljer
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal stenskott och repor. Litet rostangrepp ovanför vindrutan. Färgstänk på bilens bakparti (enstaka prickar, typ husfärg)
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Skada i klädsel förarstol. Fläckar i innertaket i bagaget
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
3 mm
4 mm
3 mm
4 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Teknikpaket
Antispinn
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Färddator
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
Elhiss bak
Elhiss fram
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
Teknikpaket XP
Media system plus
4WD
Dela
7265512
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.