Seat Leon

1.5 TGI ST
2020/48 783 mil/Gas/Manuell
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
3 500 kr
Pris i bilhandeln50 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

28 jan, 09:00

Höjdpunkter

En Seat Leon kombi från 2020 med gasmotor. En praktisk kombi

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Seat Leon har följande förutsättningar:

2020

Modellår

48 783 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Autobroms varningslampa lyser

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Säkerhetsbälte förarplats skadat. Farthållare ur funktion, Strålkastare höger kondens. Kamera front, skadad, lös

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Missljud/kärvar vid öppning/stängning motorhuv. Grill är skadad. Skada stötfångare fram. bristfällig fastsättning stötfångare fram. Skada vänster framskärm, Spår efter tidigare dekor, Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor, repor och lackskador, Flertal rostangrepp, Plastkåpa under motor saknas, Plastkåpa under motor skadad, Plastkåpa under bil skadad. Handtag för öppning av huv, trasigt

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Klädsel smutsig. Inredningsdetalj skadad, Klädsel smutsig fram. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av tidigare utrustning

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerEKB26A
  • Modellår2020
  • Tillverkningsmånadoktober 2019
  • Mätarställning48 783 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVSSZZZ5FZLR038521
  • Motoreffekt (gas)131 hk (96 kW)
  • Maxlastvikt445 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (gas)5,5 kbm/100km
  • CO2-utsläpp (gas)98 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt