“En Seat Leon kombi från 2020 med gasmotor erbjuder en bränsleeffektiv och smidig körupplevelse som passar både vardag och längre turer. Den praktiska kombikarossen ger gott om utrymme för både passagerare och last. Kupén är modern och funktionell med fokus på bekväm användning. En modell som kombinerar ekonomi, komfort och flexibel användbarhet.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Seat Leon har följande förutsättningar:
2020
Modellår
43 333 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Växellåda oljeläckage. Gnisslande kopplingspedal
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsbelägg och skivor bak slitna, bör bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta i synfält. Backsensor ur funktion. Bilen är i besiktningsperoid
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Ytrost motorhuv. Flertal stenskott motorhuv. Stenskott vindruta i synfält. Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Spår efter tidigare dekor, Flertal rostangrepp
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel ytligt slitage bak. Klädsel smutsig. Del av inredning saknas. Repiga inredningsdetalje, Ratten är sliten. Klädsel ytligt slitage fram. Klädsel smutsig. Spår av tidigare utrustning. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
6 mm
5 mm
4 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
AC
Dela
7265806
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.