Seat Leon

1.5 TGI 5dr, Style, kamera
2020/8 354 mil/Gas/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
57 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn486 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln130 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

13 jan, 11:45

Höjdpunkter

“En Seat Leon kombi från 2020 med automat och gasmotor. Utrustad med bland annat backkamera. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän december nästa år.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Seat Leon har följande förutsättningar:

2020

ModellĂĄr

8 354 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

En av nycklarna är okodad, fungerar ej

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Små sprickor i blinkersglas på vänster sida, Bakljus skadat vänster sida. Handtag till baklucka fastnar, går ej tillbaka i sitt rätta läge

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt fläckar och märken

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    9 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon9 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Style, kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerNCP13A
  • ModellĂĄr2020
  • TillverkningsmĂĄnadjuni 2020
  • Mätarställning8 354 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVSSZZZ5FZLR099630
  • Motoreffekt (gas)131 hk (96 kW)
  • Maxlastvikt448 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (gas)5,3 kbm/100km
  • CO2-utsläpp (gas)95 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt