LED-strålkastare
Utrustning
AC
Utrustning
Isofix bak
Utrustning
Farthållare
Utrustning
Renault Mégane
Phas II 2.0 Cabriolet
“En Renault Mégane cabriolet från 2005 med automat och bensinmotor. Standardutrustad. Bilen behöver inte besiktas förrän februari nästa år. Kamremsbytt 24-12-10”
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen. Läs mer om testet.
Motor & växellåda
Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Missljud vid rattomslag
Bromsar
Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas
Teknik & utrustning
Mätarställning går ej att avläsa. Höger elspegel kärvar. Vänster elspegel kärvar. Hylsa för att lossa navkåpor saknas
Kaross
Stenskott vindruta i synfält. Flertal lackskador, bucklor och dörruppslag, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete. Nyansskillnad på flertalet paneler. Lackskada på fälg till extradäck
Interiör
Invändigt fåtal repor, fläckar och märken. Sliten inredning.Insynsskydd medföljer ej. Plastkåpa på sufflett kärvar och hamnar i kläm med baklucka
Däck
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
6 mm
5 mm
6 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Dubbade vinterdäck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Antisladdsystem
Ett system som känner av om bilen håller på att sladda. Genom att bromsa enskilda hjul stabiliseras bilen och sladden förhindras, även kallat ESP.
Antispinn
Hjälpsystem som förhindrar att hjulen spinner
Elhiss bak
Elektroniska fönsterhissar bak
Elhiss fram
Elektronisk fönsterhiss fram
Elspeglar
Elektroniskt ställbara sidospeglar
Farthållare
Elektroniskt system som håller inprogrammerad hastighet
Fjärrlås
Möjliggör att du på distans kan låsa och låsa upp bilen
Isofix bak
Fästsystem för bilbarnstolar enligt internationell standard, även kallat Isofix
LED-strålkastare
Strålkastare med LED-ljus har ett konstant vitt ljus och har samma ljusstyrka från star
Motorvärmare
Radio
Radiospelare
Stolsvärme fram
Olika nivåer av värme i stolarna fram som ställs in via en knapp
Urkopplingsbar passagerarairbag
Möjlighet att koppla till och från airbagen på passagerarsidan
AC
Luftkonditionering utan möjlighet till automatisk temperaturinställning
Dela
7242688
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.