Renault Mégane

E-TECH 40kWh, Evolution ER
2023/5 404 mil/El/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
122 000 kr
Med billån från1 040 kr / mån
Pris i bilhandeln245 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

28 jan, 09:29

Höjdpunkter

Denna Renault Mégane halvkombi från 2023 erbjuder tyst och smidig eldrift kombinerat med modern design och hög komfort. Den är lättkörd och passar lika bra för stadstrafik som för längre resor. Välutrustad med GPS, backkamera, nyckellöst startsystem och adaptiv farthållare för en trygg och bekväm körupplevelse. En modern elbil som förenar smart teknik med praktisk vardagsanvändning.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Renault Mégane har följande förutsättningar:

2023

Modellår

5 404 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Fjärrlås, ena nyckelns fjärrlås ur funktion. Servicelampa lyser. Spricka vindruta utanför synfält

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Några stenskott, dörruppslag och repor. Missljud vänster och höger bakdörr

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Evolution ER

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerRXK76B
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadnovember 2022
  • Mätarställning5 404 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVF1RCB00869853551
  • Motoreffekt (el)131 hk (96 kW)
  • Maxlastvikt408 kg
  • Räckvidd WLTP46 mil
  • Räckvidd stad WLTP56 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Karlstad

Adress:

Rattgatan 2

65341 Karlstad

BackToTopIcon
ContactIconKontakt