“En Renault Maste 2014 med automat och dieselmotor. Utrustad med bl.a. GPS. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän oktober nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Renault Master har följande förutsättningar:
2014
Modellår
35 420 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud drivknut/drivaxel vänster sida. Missljud drivknut/drivaxel höger sida
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjärrlås fungerar ej. Strålkastarglas vänster, slitet. Strålkastare höger, repa på glas/plast. Fjäderbenslagring fram vänster, kärvar. Fjäderbenslagring fram höger, kärvar. Knakar väldigt från främre fjäderben, båda sidor
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Repa stötfångare fram. Plastdetaljer saknas stötfångare fram. Mindre buckla motorhuv. Flertal stenskott motorhuv. Stenskott vindruta i synfält. Stenskott vindruta utanför synfält. Gummilist runt vindruta saknas. Repa vänster insteg fram, Repa vänster bakskärm, Bakljus bristande fastsättning vänster sida. Buckla stötfångare bak. Repa höger bakskärm, Dålig linjepassning höger bakskärm, Buckla höger bakdörr, Mindre repa höger bakdörr, Buckla höger framdörr, Mindre repa höger framdörr, buckla höger framskärm
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Lastutrymme, flertal skav, fläckar och bucklor. Passagerarstol skadad, Förarstol skadad, Smutsig inredning i bagage. Repiga inredningsdetaljer bagageutrymme, Inre backspegel saknas.Väldigt sliten ratt
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
2 mm
3 mm
2 mm
3 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
AUX-ingång
Bluetooth
CD-Stereo
Eldriven baklucka
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Färddator
GPS
Klimatanläggning
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingång
AC
Dela
7265687
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.